Asystentka stomatologiczna w Irlandii



Republika Irlandii, czyli znana wszystkim Irlandia to kraj wspaniały, cudowny i przepiękny. Mieszkałam tam jakiś czas temu przez parę miesięcy. Jestem zakochana w tym kraju i żaden inny już tego nie zmieni. Kiedyś z czystej ciekawości poszperałam jak tam wygląda status zawodowy asystentki stomatologicznej. Jedną zasadniczą różnicą, mało znaczącą, jest to, że tam generalnie stosuje się określenia dental nurse, czyli pielęgniarka stomatologiczna. Zakres zadań w mojej ocenie niczym się nie różni. Duże różnice są jednak w kształceniu, gdyż tam szkoli kilka ośrodków edukacyjnych, a u nas praktycznie każda szkoła prywatna policealna posiada kształcenie na tym kierunku. 
Zgodnie z postanowieniami Programu Rady Pielęgniarek Stomatologicznych w Republice Irlandii ustanowiony został Rejestr Pielęgniarek Stomatologicznych, który dostępnych dla osób posiadających kwalifikacje w niniejszym zawodzie przyznane przez jedną z następujących uczelni/instytucji:
1.      Uniwersytet Stomatologiczny w Dublinie
2.      Uniwersytet Dubliński
3.      Uniwersytet Stomatologiczny & Szpital Cork
4.      The National University of Ireland Cork
5.      Athlone Institute of Technology
6.      Letterkenny IT.
Rada Stomatologiczna, w ramach wykonywania uprawnień przyznanych jej na mocy sekcji 53 ustawy o zawodzie dentysty z 1985 roku, za zgodą Ministra Zdrowia, ustalił złożony schemat dla określania klasy pomocniczego pracownika stomatologicznego, bliżej znanego, jako pielęgniarka stomatologiczna.
Zgodnie z tym schematem, zarejestrowane pielęgniarki stomatologiczne są uprawnione do wykonywania następujących prac stomatologicznych:
  1. Zapewnienie pomocy, krótkie zadania dentystyczne dla stomatologa lub higienistki stomatologicznej podczas zabiegów stomatologicznych.
  2. Pomaganie przy fotelu podczas wszystkich zabiegów stomatologicznych.
  3. Przygotowanie gabinetu do zabiegów stomatologicznych.
  4. Przygotowanie i sterylizacja narzędzi stomatologicznych, dezynfekcja sprzętu.
  5. Zapis przeglądu stanu uzębienia i jamy ustnej, prowadzenie dokumentacji leczenia stomatologicznego.
  6. Troska o chorych, w tym pomoc w nagłych wypadkach.
  7. Pomoc w opiece pacjentów otrzymujących leczenie w znieczuleniu ogólnym i sedacji.
  8. Pomoc w podejmowaniu stomatologicznych zdjęć rentgenowskich.
  9. Prowadzenie recepcji, dbanie o dobrostan pacjenta i promocja zdrowia.
  10. Odpowiednie obowiązki urzędnicze i administracyjne.
Poza powyższym schematem zadań pielęgniarki dentystycznej, ustawa stanowi również, że:
·         Pielęgniarki dentystyczne są uprawnione do wykonywania wyżej wymienionych prac stomatologicznych tylko pod nadzorem zarejestrowanego dentysty.
·         Nadzór obejmuje regularne inspekcje pracy pielęgniarki dentystycznej przez nadzorującego lekarza stomatologa, który musi zachować całkowitą odpowiedzialność za pacjenta. Dentysta nadzorujący, przyjmuje pełną odpowiedzialność za dentystyczne pracy prowadzone przez pielęgniarkę dentystyczną pod jej nadzorem.
·         Pielęgniarka dentystyczna, która pomyślnie ukończyła Dental Council, zatwierdzone szkolenie w zakresie ochrony i technik radioterapii może podjąć zadania z zakresu radiogramów w praktyce stomatologicznej pod kierunkiem i nadzorem stomatologa.
Ustawa irlandzka wspomina również o tym, że pielęgniarka dentystyczna powinna być motywowana w celu utrzymania zaszczytów i integralności zawodu oraz pomocy stomatologa w ochronie zdrowia pacjentów, a także promowania zdrowia dla dobra społeczności.
Wśród kompetencji, którymi powinna się legitymować pielęgniarka stomatologiczna w Republice Irlandii wymienia się:
·         Kompetencje zawodowe:
o   Zachowanie swojej wiedzy zawodowej i umiejętności poprzez kształcenie
i nieustanne śledzenie informacji o zmianach w zakresie stomatologii.
o   Szlifowanie swojego zawodu poprzez członkostwo w organizacjach naukowych i zawodowych, dzielenie się owocami swoich doświadczeń
i badań.
o   Zachowanie honoru, moralności i uczciwości swojego zawodu, unikanie wszelkich zachowań, które mogłyby obniżyć uznanie w oczach społeczeństwa.
o   Unikanie braku profesjonalizmu i niewłaściwych oświadczeń.
o   Przeprowadzanie wyłącznie prac stomatologicznych, które mają prawo przeprowadzić.
o   Zarejestrowana pielęgniarka stomatologiczna nie powinna pracować pod inną nazwą niż nazwa, pod którą jest zarejestrowana w Rejestrze Pielęgniarek Stomatologicznych.
o   Osoba, której nazwisko zostało wpisane do rejestru może używać tytułu „pielęgniarka dentystyczna” oraz liter RDN po jej nazwie.
o   Nie może błędnie sugerować lub wskazywać, że posiada szczególne kwalifikacje lub umiejętności, nie wolno jej używać żadnego tytułu ani opisu, który mógłby wskazywać na to, że posiada status zawodowy lub kwalifikacje inne niż statusu zawodowego lub kwalifikacje, które faktycznie posiada
i zgodnie, z którymi jest wpisana w Rejestrze Pielęgniarek Stomatologicznych.
o   Nie może zgłaszać uwag o charakterze uwłaczającym na usługi lub leczenie innych członków zawodu lub na usługi i zabiegi dentystów i higienistek stomatologicznych.
o   Nie może pod żadnym pozorem ujawniać informacji o charakterze osobistym lub zawodowym zdobytym w trakcie swojej pracy, czy to jest związane
z pacjentami lub praktyką, w której jest zatrudniona, z wyjątkiem do dentysty, pod którego nadzorem pracuje, ale tylko w kwestii odnoszących się do ich pracy.
·         Kompetencje w stosunku do pacjenta:
o   Ochrona dobra pacjentów powierzonych pod opiekę pielęgniarki stomatologicznej, bez względu na narodowość, płeć, rasę, wyznanie, poglądy czy status społeczny i ekonomiczny pacjenta.
o   Bezwzględnie przestrzegać tajemnicy zawodowej.
o   Pielęgniarka dentystyczna powinna działać poprawnie i ze współczuciem wobec pacjentów.
o   Szanować szczególny związek zawodowy, który istnieje między pacjentem
a członkami zespołu stomatologicznego i nie uczynić niczego, co nadużywa tej relacji.
o   Musi być kompetentna w zakresie podstawowych zabiegów z zakresu pierwszej pomocy
·         Kompetencje społeczne:
o   Przyjmowanie odpowiedzialnej roli w społeczeństwie. Powinna pomóc
w promowaniu środków na rzecz poprawy ogólnego stanu zdrowia
i stomatologiczną zarówno jednostki, jak i ogółu społeczeństwa.
 W tym celu powinna być przygotowana do prowadzenia edukacji zdrowotnej, w szczególności programów kształcenia zdrowia jamy ustnej.  Podczas wykonywania takiej usługi, pielęgniarka stomatologiczna nie może promować żadnej praktyki stomatologicznej.
o   Obowiązek ochrony pacjentów, innych pracowników i siebie przed ryzykiem zakażenia krzyżowego w chirurgii stomatologicznej.
o   Pielęgniarka dentystyczna działa zgodnie z wytycznymi w zakresie kontroli zakażeń krzyżowych wydanymi przez Dental Council.

Jeżeli macie jakiekolwiek informacje, których tu zabrakło, lub zobaczyłyście błędy, chętnie je poznam. 

Komentarze