Get The London Look czyli parę słów o diastemie





Wada, moda, cecha, a może talizman. Marka, jaką jest Rimmel wykreowała "furtkę między zębami" jako swój znak rozpoznawczy. Słysząc "Get The London Look" widzimy w tym samym momencie modelkę, która pokazuje szczery uśmiech ze szparą między siekaczami. W sieci odnajdujemy masę memów, kwejków odnośnie reklamy marki Rimmel, a jednak nie sposób ich nie kojarzyć ze słynnym sloganem i właśnie tą szparą, która w języku stomatologicznym nie jest niczym innym jak diastemą.



Osobiście jestem fanką diastemy. Jak byłam dzieckiem marzyłam, aby mieć przerwę między jedynkami. Nie brakło też u mnie głupich sposobów, aby to osiągnąć. Wciskanie nitek, rysika ołówka ... niestety siekacze twardo siedziały na swoim miejscu. Tak czy inaczej, lubię diastemę i lubię mowę osób, które ją mają. Zawsze miałam słabość do Muńka Staszczyka czy Vaenessy Paradise  z jej słynnym "Joe le Taxi". 

Przechodząc jednak do informacji o diastemie na gruncie stomatologii, należy rozpocząć od tego, że jest to rozstęp, przestrzeń lub odstęp między dwoma zębami. U wielu gatunków ssaków diastema występuje jako normalna cecha, najczęściej pomiędzy siekaczami lub trzonowcami.

U ludzi termin diastema jest najczęściej stosowany do otwartej przestrzeni pomiędzy górnymi siekaczami. Zdarza się, że występuje nierówny związek pomiędzy wielkością zębów i szczęki. Jeżeli zęby są zbyt małe dla kości szczęki wówczas występują przestrzenie między zębami, natomiast jeżeli są zbyt duże w szczęce, będą one stłoczone.

Diastema może być również spowodowana zbyt dużym wędzidełkiem wargowym, który jest kawałkiem tkanki. Zazwyczaj rozciąga się od wewnętrznej krawędzie górnej części dziąsła do nieco powyżej dwóch górnych przednich zębów. W niektórych sytuacjach, wędzidełko wargowe ciągle się rozwija i przechodzi pomiędzy przednie zęby. W momencie, gdy dochodzi do takiej sytuacji, dochodzi do naturalnej blokady przestrzeni pomiędzy tymi zębami.

Również niektóre nawyki mogę prowadzić do powstania diastemy, jak np. ssanie kciuka. Przestrzenie mogą się również rozwijać z błędnego odruchu przełykania. U większości osób, występuje nacisk na podniebienie podczas połykania. Są natomiast osoby, które rozwijają innych odruch znany jako "ciąg języka", kiedy podczas przełykania język nacisk na przednie zęby. Z biegiem czasu ciśnienie będzie naciskać na przednie zęby wypychając je do przodu. Może to także spowodować rozwój przerwy między siekaczami.

Gofferey Chaucera, ojciec angielskiej literatury pisał o szczelinie: "Już w tym okresie czasu, różnica pomiędzy przednimi zębami, zwłaszcza u kobiet, była związana z charakterystyczną zmysłowością. (...) co oznacza, że kobieta w średnim wieku jest nienasycona żądzy". Zatem można wysunąć wniosek, że kobiety z diastemą mają duży popęd seksualny. Ciekawe na ile sprawdza się to w praktyce, i czy kiedykolwiek było przedmiotem badań naukowców.

Ponadto w Ghanie, Namibii i Nigerii, diastema jest oznaką atrakcyjności i płodności. Z kolei we Francji nazywane są "zębami szczęścia" (dents du bonheur), a wyrażenie pochodzi jeszcze z czasów Napoleona Bonapartego, z uwagi na fakt, że kiedy armia prowadziła rekrutację żołnierzy, konieczne było, aby żołnierze mieli siekacze w idealnym stanie. Wymóg ten był obowiązkowy, gdyż w tym czasie żołnierze musieli otwierać prochownie swoimi zębami, aby naładować karabiny. Wszyscy, którzy mieli zęby sieczne z diastemą byli klasyfikowani jako nienadający się do walki. Niektórzy mężczyźni łamali ówcześnie własne zęby, aby uniknąć pójścia na wojnę.

Dziś diastema jest dodatkiem do urody, wykorzystywanym celowo w reklamie marki Rimmel. Stała się jej znakiem rozpoznawczym. Wielu jednak nie do końca pragnie ją posiadać, stąd też istnieje możliwość jej usunięcia poprzez leczenie ortodontyczne. Jednak skuteczne leczenie diastemy wymaga prawidłowej diagnozy opartej o historie medyczne i stomatologiczne, badania radiologiczne i ewentualnie klinicznej oceny uzębienia. Usunięcie czynnika etiologicznego zwykle może być zainicjowane tuż po postawionej diagnozie, oraz po wystarczającym rozwoju głównych siekaczy.


Zdarza się, że diastema jest częścią zestawu problemów, które wymagają leczenia ortodontycznego. W innych przypadkach, jest ona jedynym problemem. Jednak niektórzy ludzie mogą się starać wytworzyć szparę, aby nadać trend swojemu uśmiechowi.

Źródło:
1. "Midline diastemata in fashion", http://bitemagazine.com.au/midline-diastemata-in-fashion/, 06.10.2016
2. Huang W.J., Creath C.J., The midline diastema: a review of its etiology and treatment, "Pediatr Dent" nr 3/1995, s. 172.
3.http://www.colgate.com/en/us/oc/oral-health/cosmetic-dentistry/early-orthodontics/article/diastema-gap-between-teeth, 7.10.2016 r.

Komentarze