Abrazja - ścieranie się zębów.
Ścieranie się zębów jest terminem używanym do opisania postępującej utraty powierzchni zęba z powodu działań innych niż te, które powodują próchnicę lub urazy zębów. Ścieranie zębów zwiększa się wraz z wiekiem.
Ścieranie jest postępującą utratą twardych tkanek zęba spowodowane nadmiernym żuciem gumy lub zbyt silnym szczotkowaniem zębów. Stopień starcia jest uzależniony od naszego "stylu" życia, jedzenia i higieny jamy ustnej. Na przykład zwiększenia ryzyka abrazji występuje u osób zaciskających lub zgrzytających zębami (bruksizm) np. podczas snu. Abrazja będzie również szybciej występowała u osób, których dieta skupia się wyłącznie wokół włóknistego jedzenia.
Do możliwych źródeł abrazji zalicza się między innymi: zbyt silne szczotkowanie zębów, nieprawidłowe używanie wykałaczek i nici stomatologicznych. Wygląd ubytku abrazyjnego najczęściej ma kształt litery V, i jest wywołany wówczas nadmiernym naciskiem szczoteczki podczas szczotkowania naszych zębów. Również długotrwałe stosowanie biżuterii języka powoduje nadmierne ścieranie zębów, kiedy biżuteria trafia na zęby.
Bardzo istotna jest zmiana nawyków higieny jamy ustnej, tj. uporczywie szczotkowanie, zmiana włosia szczoteczki na miękkie. Ma to przede wszystkim znaczenie w zapobieganiu dalszej progresji. Istniejące ubytki można przywrócić wypełnianiami stomatologicznymi: kompozytowymi i glasjonomerowymi, które są najczęściej stosowanymi materiałami tego rodzaju ubytków.
W przypadku ciężkich ubytków, które obejmują również miazgę zęba, może być potrzebne leczenie kanałowe.
Według wytycznych American Dental Association, kluczowym elementem w leczeniu ubytków abrazyjnych jest profesjonalna ocena stomatologa, indywidualna dla każdego pacjenta. Po dokonaniu oceny i uwzględnieniu potrzeb pacjenta, lekarz powinien zapewnić pacjentowi szereg informacji o ścieraniu się przed uzyskaniem zgody na leczenie.
Źródła:
1. James B.J., Robbins W., Schwartz R.S., Fundamentals Operative Dentistry. A Contemporary Approachm, Illinosi 2001
Komentarze
Prześlij komentarz