Pytanie testowe "1"






Witam w pierwszym poście, który dotyczy opracowania jednego, losowo wybranego pytania z testów dla asystentek stomatologicznych. Padło na pytanie nr 9 z 2011 roku.

"9. Na opakowaniu leku stosowanego w gabinecie stomatologicznym przez personel medyczny nie musi znajdować się informacja:

a. o stężeniu produktu 

b. o nazwie fabrycznej produktu 
c. o terminie ważności 
d. o cenie detalicznej"

Omówienie 


Zgodnie z definicją ustawową, opakowaniami są wprowadzane do obrotu wyroby wykonywane z jakichkolwiek materiałów, przeznaczone do reprezentowania, ochrony, przewozu, dostarczenia lub prezentacji wszelkich produktów od surowców do towarów przetworzonych (Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, Dz. U. Nr 63, poz. 638, z późn. zm.)

Opakowania leków podzielono na opakowania bezpośrednie (fot. 1), które mają bezpośrednim kontakt z produktem leczniczym, tj. ampułki, butelki, saszetki itp., a także na opakowania zewnętrzne (nazywane również opcjonalnymi). Opakowaniem zewnętrznym (fot. 2) jest takie, w którym znajduję się opakowanie bezpośrednie i ulotka i ma ono najczęściej postać pudełka tekturowego. 

Fot. 1. Ampułka - opakowanie bezpośrednie 



Fot. 2. Opakowanie zewnętrzne 

Zgodnie z ustawowymi zasadami, opakowanie bezpośrednie powinno zawierać takie dane jak:


  1. nazwa leku i powszechnie stosowna nazwa substancji czynnej (pod warunkiem, że lek zawiera wyłącznie jedną substancję czynną), np. Paracetamolum, 
  2. nazwa podmiotu odpowiedzialnego, jest to nazwa firmy, producenta leku 
  3. termin ważności, np. w formie 07/2018,
  4. numer serii, np. 02608311
Z kolei opakowanie zewnętrzne (pudełko kartonowe) powinno zawierać takie dane jak:
  1. nazwę leku i powszechnie stosowaną substancję czynną (jeżeli lek zawiera wyłącznie jedną substancję czynną), np. Paracetamolum,
  2. moc (zawartość substancji czynnej w danej jednostce dawkowania, np. w jednej tabletce, np. 100 g Paracetamolum
  3. postać farmaceutyczna np, tabletka, tabletka powlekana, kapsułka, czopek, itp.
  4. ostrzeżenie o sposobie przechowywania, w tym także o niedostępności dla dzieci, np. "Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 30 st.C. Nie stosować po upływie terminy ważność. Należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci",
  5. nazwa podmiotu odpowiedzialnego, czyli nazwa firmy, producenta leku 
  6. termin ważności,
  7. numer serii,
  8. dodatkowo opakowania zewnętrzne zawierają specjalne oznaczenia w systemie Braille'a dla osób niewidomych (taka informacja zawiera: nazwę leku, moc leku, postać farmaceutyczna leku).
Wszystkie powyższe informacje są obowiązkowe i niezbędne dla bezpieczeństwa naszego zdrowia i życia. 

Nawiązując do naszego pytania testowego, dla asystentek stomatologicznych ważne będą:
  1. stężenie leku
  2. nazwa fabryczna leku
  3. data ważności.
Wszystkie 3 punkty będą również obowiązkowe do wpisania w książce leków w gabinecie (dodatkowo także numer serii produktu, danych pacjenta i podpisu lekarza, a także zastosowana dawka)


Zatem prawidłową odpowiedzią jest odpowiedź "D" - na opakowaniu leku stosowanym w gabinecie stomatologicznym nie musi się znajdować cena detaliczna leku. Informacja, która nie jest do niczego potrzebna. 


Komentarze