Witam, jest to pierwszy post o fluorze. Właściwie krótkie wprowadzenie do podstawowych informacji. Informacje o tym pierwiastku będą podzielone, po to, aby jeden post nie był ogromny i ciągnący się bez końca. Zapraszam zatem do lektury ...
Fluor. Pierwiastek stosunkowo sporo rozpowszechniony w przyrodzie. Dla nas (asystentek stomatologicznych) ma on znaczenie przede wszystkim stomatologiczne. A wiedza o fluorze może być niezbędna nie tylko dla nas samych, ale przede wszystkim do przekazania pacjentom naszych gabinetów.
Fluor oprócz tego, że występuje w niewielkich ilościach w wodzie i produktach spożywczych, to znalazł on również miejsce w organizmie każdego człowieka. Fluor wchodzi w skład szkliwa naszych zębów i szkieletu. Jego obecność stwierdzono również w skórze i tarczycy.
Przez długi czas nie był znany mechanizm działania fluoru. Dziś wiadomo, że pierwiastek wbudowuje się do kryształków soli wapnia, z których jest zbudowane szkliwo i zębina. Proces ten może nastąpić wyłącznie
w okresie rozwoju zęba. W późniejszym czasie fluor dostaje się do szkliwa, ale już na innej zasadzie i w dużo mniejszych ilościach.
w okresie rozwoju zęba. W późniejszym czasie fluor dostaje się do szkliwa, ale już na innej zasadzie i w dużo mniejszych ilościach.
Na podstawie m.in. badań epidemiologicznych próchnicy udowodniono, że istnieje tzw. optymalna dawka fluoru, która wynosi 1 mg dziennie. Taka ilość dziennej dawki fluoru w wysokim stopniu uodparnia zęby na próchnicę, nie wywołując jednocześnie żadnych niekorzystnych objawów ubocznych. Zatem jeżeli istnieje dawka fluoru, która ma swoje korzyści dla organizmu, istnieje także taka, która może mieć negatywny wpływ na nas. Badania naukowe wykazały, że większe dobowe dawki fluoru powodują już pewne niekorzystne skutki, a dawka powyżej 8 g w ciągu doby jest uważana za dawkę toksyczną, która przy długotrwałym narażeniu powoduje szkodliwe objawy. Przewlekłe zatrucia ostre występują przy jednorazowym pobraniu 0,1 - 0,15 g/kg masy ciała. Dawka śmiertelna fluorku sodu dla dorosłego człowieka wynosi 4-15 g.
Pamiętajmy jednak, że nie należy wpadać w panikę. Spotkałam wielu rodziców, którzy odrzucili pasty do zębów z fluorem dla dzieci, ponieważ gdzieś usłyszeli, że fluor jest szkodliwy. Zatem ile dziecko musiałoby tej pasty zjeść, aby doszło do zatrucia fluorem. Wszystko ma swoje granice i należy postępować rozsądnie.
Fluor jest bezpieczny i skuteczny, gdy jest stosowany zgodnie z zaleceniami, choć tak jak wspomniałam wcześniej, że może być niebezpiecznych w dużych dawkach. Pamiętajmy jednak, że poziom dawki zmienia się w zależności od jednostki masy. Dlatego też istotne jest, aby rodzice uważnie nadzorowali wykorzystywanie przez ich dzieci produktów zawierających fluor i trzymać produkty fluorkowe w miejscu niedostępnym dla dzieci, w szczególności dzieci do lat 6.
Pamiętajmy o trzech rzeczach:
- Przechowywać fluorkowe suplementy z dala od małych dzieci.
- Unikać smakowych past do zębów, ponieważ te zachęcają do połykania pasty do zębów.
- Nakładanie dziecku pasty z fluorem wielkości ziarna groszku.
- Zachować ostrożność w używaniu fluoryzowanej pasty do zębów u dzieci poniżej 6 roku życia. Dzieci poniżej 6 roku życia są bardziej skłonne do połykania pasty do zębów zamiast ją wypluwać.
Informację o ilości fluoru w paście można znaleźć na jej opakowaniu. Zawsze można zapytać jeszcze farmaceutę albo napisać bezpośrednio do producenta. Pamiętajmy też o tym, że informacji udzieli nam stomatolog.
Komentarze
Prześlij komentarz