Obowiązki zawodowe


Cechą konstytutywną każdego zawodu jest wynikając ze społecznego podziału pracy zbiór zadań (zespół czynności) oraz systematyczność wykonywania tych zadań.

Zadania wynikają przede wszystkim z przepisów prawnych regulujących warunki
i zasady wykonywania określonego zawody. Jednocześnie rodzaj czynności (zadań) wykonywanych przez poszczególne osoby nie musi odpowiadać zespołowi czynności ujętych w prawnej definicji danego zawodu. Zakres ten może być szerszy lub węższy. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej określa zadania zawodowe, jako „celowe, zawodowo zorientowane działanie pracownika, przy zastosowaniu określonych metod, procedur i technik, które pozwalają zakończyć daną jednostkę pracy”. Przyjęto, że zadanie wynika z pełnionych funkcji, obowiązków, składa się z poszczególnych czynności i może być ujęte w dwojaki sposób, szeroko i wąsko. Z kolei „specjalność” ujęto jako wynik podziału pracy, określany specjalistycznym podzbiorem zadań, stanowiącym rozwinięcie podstawowych zadań zawodu. Zadanie wymaga oddziaływania pracownika na takie elementy jak: wyposażenie, inni ludzie, zwierzęta, informacje, idee, dane, wydarzenia, warunki. 

 


Ze względu na specyfikę jest to zawód nadający się dla kobiet. Przed rozpoczęciem zabiegów stomatologicznych asystentka stomatologa przygotowuje gabinet i stanowisko do pracy. W tym celu kompletuje znajdujący się w gabinecie sprzęt, narzędzia oraz materiały opatrunkowe. Jej zadaniem jest także dbałość o stan czystości wykorzystywanych narzędzi dentystycznych i urządzeń, które po zabiegach musi uporządkować, odkazić, wyjałowić i zdezynfekować. Asystentka pomaga dentyście prowadzić dokumentację lekarską oraz dba o organizację pracy gabinetu.
Asystentka stomatologa pracuje w gabinecie dentystycznym asystując w zabiegach. Wśród jej obowiązków jest też dbałość o przestrzeganie przepisów BHP, aby nie narażać siebie, lekarza oraz pacjentów na ewentualne zakażenie różnego rodzaju chorobami.
Praca pomocy dentystycznej trwa zazwyczaj tyle, ile samego stomatologa. Jej wymiar czasowy zależy przede wszystkim od godzin pracy gabinetu. Przez większą część trwania czasu praca asystentki stomatologa wymaga się od niej stania i poruszania po gabinecie, w związku, z czym mimo lekkiego obciążenia fizycznego zawód ten znacznie obciąża kręgosłup i nogi.


Źródła:
1.      Filipowicz G., Zarządzanie kompetencjami, Warszawa 2014
2.      Jańczuk Z., Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych, Warszawa 2012
4.      Karkowska D., Zawody medyczne, Warszawa 2012
7.      Szarpak Ł., Organizacja ratownictwa medycznego w Polsce, Warszawa 2015

Komentarze